Nauka gry na gitarze

Strojenie gitary

Podstawa to zaopatrzyć się w taką gitarę, którą w ogóle da się nastroić ;) Być może Twoja gitara potrzebuje ustawienia albo naprawy u lutnika. Jeżeli posiadasz odpowiedni instrument - przechodzimy do strojenia. Podczas strojenia gitary zachowaj ostrożność żeby nie zerwać struny.

Tuner gitarowy

Możesz nastroić gitarę za pomocą tunera gitarowego - małego, sprytnego urządzenia dostępnego w sklepach muzycznych. Dobrze sprawdza się tuner przypinany na klips, bo do strojenia nie będziesz potrzebował takiej ciszy jak przy strojeniu na słuch albo tunerem z mikrofonem. Tuner na klips sprawdzi się też świetnie na koncertach i innych wypadach z gitarą w świat.

Aplikacje do strojenia gitary

Jest duży wybór bardzo dobrych, darmowych aplikacji na telefon, które dobrze pomogą Ci nastroić gitarę. Preferują one różne podejścia do pokazywania poziomu nastrojenia - wypróbuj parę i sprawdź, która Ci najbardziej pasuje.

Strojenie gitary "na słuch"

Może się zdarzyć, że nie będziesz miał pod ręką żadnego pomocnego narzędzia do strojenia gitary - wtedy przydaje się umiejętność strojenia "na słuch". Oczywiście nie tylko wtedy - dobrze jest często stroić gitarę "na ucho", bo wyrabia się słuch muzyczny i zapamiętuje się dźwięki i interwały.

Strojenie gitary - do druku - dla początkujących

Dostrój dźwięk A (zaznaczony na rysunku jako 440 Hz) do kamertonu albo do innego instrumentu. Dla ułatwienia dostrój do siebie najcieńszą i najgrubszą - struny E. Potem zestrajaj ze sobą struny według schematu z rysunku. Dźwięki połączone strzałkami mają mieć tą samą wysokość.

Gitarę można też nastroić na flażoletach. Dla sprawdzania czy gitara jest dobrze nastrojona - słuchaj i zapamiętuj jak brzmią dwudźwięki i akordy.

^